arjenin

آرژنین

آرژینین در گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات لبنی یافت می شود و همچنین می تواند در یک آزمایشگاه ساخته شده و به عنوان دارو استفاده شود.

آرژینین برای قلب و رگ های خونی از جمله شرایط نارسایی احتقانی قلب (CHF)، درد قفسه سینه، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر استفاده می شود. آرژینین همچنین برای درد پای ناشی از انسداد عروق استفاده می شود، از موارد دیگر استفاده آرژنین می توان به استفاده از آن در افرادی که دچار کاهش ظرفیت ذهنی هستند (دمانس senile dementia) و یا افرادی که دچار اختلال در نعوظ (ED) و همچنین ناباروری در مردان، اشاره کرد.

ورزشکاران قدرتی حتما نام مکمل های پمپ را شنیده اند. این مکمل ها دارای اجزایی هستند که با منوکسید نیتروژن (NO) موجود درخود باعث باز شدن عروق و در نتیجه تنظیم رشد و افزایش حجم، قدرت و توان عضله خواهند شد. یکی از اسیدهای آمینه معروف موجود در این مکمل ها آرژنین است که به خوبی باعث انبساط رگ ها شده و عاملی برای رسیدن مطلوب تر مواد مغذی و اکسیژن به عضلات می باشد. از دیگر خواص مهم این اسید آمینه می توان نقش مهم آن برای ترشح هورمون رشد و انسولین را بیان نمود.

برخی از افراد آرژنین را برای جلوگیری از سرماخوردگی، بهبود عملکرد کلیه ها بعد از پیوند کلیه، فشار خون بالا در دوران بارداری (پره اکلامپسی pre-eclampsia)، بهبود عملکرد ورزشی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از التهاب دستگاه گوارش در نوزادان نارس استفاده می نمایند.

آرژینین را در داروها برای اهداف و شرایط مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، آرژنین به همراه ایبوپروفن برای سردردهای میگرنی استفاده می شود؛ با داروهای شیمی درمانی مرسوم برای درمان سرطان سینه؛ با سایر اسیدهای آمینه برای درمان از دست دادن وزن در افراد مبتلا به ایدز و با روغن ماهی و مکمل های دیگر برای کاهش عفونت، بهبود ترمیم زخم، و کوتاه کردن زمان بهبودی پس از عمل جراحی.

برخی افراد که دست و پاهای سردی دارند(به خصوص افراد مبتلا به دیابت) برای افزایش سرعت جریان خون و همچنین برای درمان زخم آرژنین را به پوست می زنند. همچنین به عنوان یک کرم برای رفع مشکلات جنسی در زنان و مردان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان مصرف:

۱.برای نارسایی احتقانی قلب: سه بار و در مجموع محدوده ۶-۲۰ گرم در روز

۲.برای درد قفسه سینه همراه با بیماری عروق کرونر (آنژین صدری angina pectoris): 3-6 گرم سه بار در روز به مدت یک ماه.

۳.برای جلوگیری از از دست دادن اثر نیتروگلیسیرین در تسکین درد در افراد مبتلا به درد قفسه سینه ناشی از بیماری عروق کرونر (آنژین صدری): ۷۰۰ میلی گرم چهار بار در روز.

۴.برای اختلال نعوظ: ۵ گرم در روز.

۵.برای جلوگیری از التهاب دستگاه گوارش در نوزادان نارس: ۲۶۱ میلی گرم / کیلوگرم به تغذیه خوراکی روزانه برای ۲۸ روز اول زندگی اضافه شود.

۶.ورزشکاران: سه بار و مجموعا ۵ الی ۱۰ گرم در روز.

مزایا:

۱.تحریک ترشح و آزادسازی هورمون رشد

۲.دخالت در سنتز و ساخت منوکسید نیتروژن (NO) یا همان نیتریک اکساید

۳.افزایش سرعت ترمیم جراحات

۴.کاهش ریسک بیماری‌های قلبی

۵.افزایش حجم، قدرت و توان عضله

۶.کمک به کاهش وزن و چربی

۷.کمک به افزایش حساسیت و عملکرد انسولین

۸.کاهش فشار خون

۹.رفع مشکلات جنسی در زنان و مردان

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*