deraz-o-neshast

تبلیغات دستگاه های دراز و نشست

دراز و نشست  ورزشی است که در صورتی که  به درستی انجام شود میتواند  مفید  بوده  و سبب تقویت عضلات شکم شود. عضلات شکم جزء  عضلات  پایدار کننده مرکزی بدن بحساب می آیند.عضلات مرکزی بدن عضلاتی هستند که   پیش از حرکات اندامها و مفاصل بدن منقبض شده  و با  ایجاد نقطه اتکاء و  ثبات نسبی زمینه  حرکت اندامها و مفاصل دیگر را فراهم می آورند. بدیهی است در صورت ضعف و یا آسیب این عضلات  بدلیل نبود ثبات مرکزی کافی، فشار مضاعفی بر عضلات اندامها وارد شده و فرد را مستعد آسیب اندام خواهد کرد. به همین دلیل  تقویت عضلات مرکزی بدن نقش مهمی در پیشگیری و درمان آسیبهای مفاصل و اندامهای بدن داشته و آگاهی از نحوه صحیح انجام تمرینات تقویت کننده عضلات مرکزی بدن  و  توجه به احتیاطات و موارد منع تجویز تمرینات حایز اهمیت بسیار است. در مورد ورزش دراز و نشست نیز باید به اصول زیر توجه داشت :

نخست آنکه  انجام ورزش دراز و نشست در بیماران دچار پوکی استخوان ممنوع بوده و میتواند سبب شکستگی مهرهای کمری شود. با توجه به اینکه بیماری پوکی استخوان بیماری شایعی بخصوص در میان خانمهای سالمند است (طبق آمارها بعد از سن ۵۰ سالگی از هر سه زن یک نفرو از هر ۵ مرد یک نفر به پوکی استخوان مبتلا است) و همچنین افزایش طول عمر افراد و سالمند شدن جمعیت در کشور، باید سالمندان  قبل از تشویق به استفاده از دستگاههای دراز و نشست و یا انجام ورزش دراز و نشست ، با پزشک متخصص پزشکی ورزشی مشاوره نمایند.

دوم آنکه  بسیاری از بیماران دچار  مشکلات دیسک کمر ممکن است در اثر انجام تمرین دراز و نشست و یا استفاده از دستگاههای دراز و نشست دچار تشدید علایم و گسترش درد ناحیه کمر به اندامها شوند. در این دسته از بیماران نیز  استفاده از این دستگاهها ممنوع بوده و  انجام تمرینات ورزشی باید صرفا زیر نظر پزشک با تجربه در زمینه ورزش درمانی ستون فقرات صورت پذیرد. بعنوان یک اصل انجام کلیه تمرینات ورزشی از جمله دراز و نشست در حالتی که سبب تشدید علایم و درد بیمار شود ممنوع است و لذا تجویز ورزش و تمرین درمانی باید بر اساس ویژگیها و علایم بالینی هر بیمار و معاینه وی توسط پزشک صورت پذیرد و صرفا  دادن یک جزوه  برای تمام بیماران نه تنها مفید نبوده بلکه ممکن است برای بیمار آسیب زا نیز باشد  .چرا که همانگونه که گفته شد یک حرکت ورزشی که در یک بیمار مفید است ممکن است در بیمار دیگر آسیب زا باشد.

سوم آنکه توجه به تکنیک صحیح انجام حرکت حایز اهمیت است. در موقع انجام دراز و نشست گردن باید در راستای تنه  بوده و به طرف جلو و یا عقبتر از تنه خم نشود. این امر بخصوص در بیماران دچار مشکلات ستون فقرات گردنی شامل آرتروز مفاصل و دیسکهای بین مهره های گردن مهم بوده و عدم توجه به آن میتواند   سبب تشدید دردهای گردنی بیمار شود. بنابر این لازم است به بیماران آموزش کافی در این خصوص پیش از استفاده از این دستگاهها داده شود .

همانگونه که ملاحظه میفرمایید انجام حرکات  و تمرینات ورزشی در درمان و پیشگیری از بیماریها در عین مفید بودن  بالقوه  خطرناک نیز هست و صدا و سیما و دیگر رسانه های جمعی که تبلیغات اینگونه وسایل ورزشی را  انجام میدهند بایستی از این امر مطلع بوده و ترتیبی اتخاذ نمایند که تبلیغات اینگونه  وسایل پس از اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح  صورت پذیرفته و  صرفا به جنبه  تجاری آن پرداخته نشود.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*